top of page

פרק #12 - התחלות חדשות - הצלחה בכל תחומי החיים
איזה כיף שהצטרפתם לפרק החדש – היום אנחנו נדבר על התחלות חדשות. זה מאוד מתקשר עם התקופה של ההקלטה, סמוך לראש השנה ולתחילת שנה חדשה, במעמד זה, אאחל לכולם שנה טובה והרבה הצלחה לכל מי שמקשיב, למשפחה שלכם, הסובבים, החברים שלכם ולכל עם ישראל.

אז למה מדברים על התחלות חדשות?


שמתחילים שנה חדשה אז גם עושים חשבון נפש – מחד, מה עשינו מה הצלחנו ומאידך, מה לא הצלחנו והיינו רוצים לשפר ולהצליח בפעם הבאה?

למה חשוב לעשות חשבון נפש, לעשות הפסקה קטנה ולהסתכל גם על העבר וגם על ההווה?

אחד מהדברים החשובים שאני מלמדת את המשפחות שאני מלווה אותם זה לקבל את העבר. ברירת המחדל שלנו זה להאשים את עצמנו ואת הסביבה – למה זה קרה? למה אין לי שליטה על המצב? למה זה קורה רק לי? קשה מאוד לשחרר את האשמה והתחושה שזה באשמתנו ויכולנו לעשות טוב יותר.

כדי שנוכל להצליח בתהליך כלשהוא, לאו דווקא בתהליך כלכלי (לימודים, הריון, עבודה חדשה) צריך להשלים עם מה שהיה. המטרה של העבר זה ללמד אותנו ולקבל הבנה על החיים, על ההתנהלות שלנו, על היכולות שלנו ועל ההתנסות שלנו. אני מאמינה שלכל דבר שאנחנו עושים בחיים יש סיבה. אין אתגר שלא נצליח לעבור אם נאמין בעצמנו, ביכולות שלנו ובסובבים אותנו שיכולים לעזור לנו בעת הצורך.

כל מה שקרה עד עכשיו הביא אותנו לנקודה שאנחנו נמצאים כעת, וזה לא קרה סתם, לא היינו מכירים את החולשות שלנו, החוזקות שלנו, הטעויות שעשינו בדרך. היינו צריכים לעבור את כל הדרך הזו, גם אם היא קשה ומאתגרת כדי לגלות את עצמנו להתנהל טוב יותר.

שמדברים על הצלחה – חשוב לדעת שמאוד נדיר שאדם מצליח בפעם הראשונה. הילדה הגדולה שלי שהייתה בת 6, רצתה לעשות עמידת ידיים. היא לא הצליחה פעם ראשונה וניסתה שוב ושוב. היא הייתה מתוסכלת ושאלה אותי "אמא, למה אני לא מצליחה לעשות עמידת ידיים?" ועניתי לה – מתוקה, תנסי שוב ושוב ואת תראי שאת תצליחי בסוף. ובאמת, לאחר כמה ניסיונות כושלים ומתסכלים, היא הצליחה לבסוף לעשות עמידת ידיים מושלמת – ישרה, מתוחה ויציבה.

בוא ניקח לדוגמא אדם שמחליט לפתוח עסק משלו – פעם ראשונה הוא לא מצליח, אז מה קרה? הרי, אנחנו לא ישר אומרים "אהה, אין לו את זה, הוא לא מצליח זה לא מתאים לו"... הוא מנסה שוב ושוב, משמר את מה שהוא טוב בו ומשפר את מה שהוא לא טוב בו, עד שהוא מצליח להגיע ליעד והמטרה שהוא הציב לעצמו.

התהליך הוא לא קפיצה מ-0 ל-100, זה קפיצות קטנות בין שלב לשלב. ההתנסויות שלנו מביאות תובנות וכלים שאפשר להקשיב להם וליישם וככה הלמידה היא בקצב מהיר יותר. צריך לעשות תיאום ציפיות עם עצמנו בנוגע למטרה שהצבתי לעצמי, ולהבין שזה תהליך עם שלבי ביניים וקפיצות קטנות בדרך ליעד הגדול והסופי.

המטרה היא התהליך, היא לא היעד. חשוב לשים את הדגש על התהליך שאנחנו עוברים, לתת לכל נקודה ונקודה את הפוקוס הראוי, ולראות גם את הצעדים הקטנים ואת ההצלחות הקטנות. לתת קרדיט לעצמנו. אלה שלבים שעוברים בדרך ליעד וגם הם נחשבים כהצלחות קטנות ונעימות. אני לא אומרת לא לשים רף גבוה, זה חשוב ונותן המון מוטיבציה. אני מתכוונת לכך שצריך לחלק את הרף הגבוה לשלבים קטנים בדרך למטרה, כדי למתן את התסכול ולא לאבד את הכיוון.

היום אני רוצה לדבר מהפן של הצלחה ולא מהפן של הפחד שדיברנו עליו בפרקים הקודמים. איך זה מתקשר לעושר הכלכלי? אם אני מחליטה לעשות שינוי זה לדעתי, הצעד הכי גדול וחזק שאני יכולה להתחייב אליו ולהתחיל מהנקודה הזו. ברגע שאני מתחייבת שאני עושה שינוי זה לא חייב להיות שינוי של 180 מעלות, יכול להיות שרק 40% מההתנהלות שלי היא שגויה, ולכן צריך להתמקד רק באחוזים האלה. להבין שזהו רק חלק קטן מכלל "העצמי שלי" ויש עוד הרבה תכונות טובות והתנהלות נכונה. תיאום ציפיות עם עצמנו זה דבר ראשון בדרך לשינוי. לקבל את זה שלפעמים בין צעד לצעד ובין שלב לשלב לוקח זמן ללמוד ולהבין מה לשמר ומה לשפר, וברגע שאני מגיעה לשלב שרציתי – להתעכב ולהנות מזה! לפרגן לעצמי! כדי לחזק את המוטיבציה להמשך.

עוד דבר שרציתי לדבר עליו לגבי העבר, ומתקשר לשנה החדשה הוא נושא החוויות שאנו עוברים בשנה החולפת. חוויות חיוביות, נעימות, אך גם שליליות, כואבות. יש הרבה חוויות בשנה אחת. יש שנים שהחוויות החיוביות יותר דומיננטיות ולהיפך. לדעתי, הכל תלוי בתפיסה שלנו. ברגע שה"מסנן" שלי מפלטר ומתרגם את החוויות כלמידה, כמשהו חיובי בדרך לשינוי, זה משרה אווירה אחרת באדם. לא לשקוע ולהיתקע בעצב ובשליליות מתמשכת, זה בסדר להרגיש פחות טוב יום אחד אבל עם הזמן לנשום עמוק, לקום על הרגליים ולהתנהל בצורה נכונה יותר.

אני מאוד מאמינה בהודיה, למרות החוויות המאתגרות והקשות שכל אדם חווה בחייו, בכל זאת למצוא את הזמן ולהגיד תודה, להסתכל קדימה ולצבור כוחות להמשך תהליך חיינו.

אם אנחנו מדברים מהפן הכלכלי – קורה שאנחנו כועסים ומתחרטים על החלטות שעשינו, לדוגמא עשיתי תשלום קבוע בכרטיס אשראי, חובות מצטברים, חיובים גבוהים... ומאשימים את עצמנו על כך – חשוב לזכור שהכל בסדר! זאת הייתה ההחלטה והבחירה שלכם באותו הרגע. עצם זה שעכשיו אתם תופסים את עצמכם בידיים, רוצים שינוי, רוצים להתחיל תהליך חדש, עצם המודעות על כך והרצון לשנות, זה חלק מאוד גדול מהתהליך עצמו. כל סיטואציה בחיים תלויה בהחלטות ובתפיסה שלי, גם אם לא הצלחתי, הכל בסדר, קורה. מכאן לומדים ומשתפרים.

בפעם הבאה אני אדע מה "לא לעשות" , איך "לא להתנהל" וככה כל פעם לומדים ומשתפרים. העצה הכי טובה שאני יכולה לתת לכם היא, שבתחום שאתם רוצים להשתפר – תלמדו עליו, תחקרו אותו, תשאלו ותיעזרו באנשים שמבינים באותו התחום ותשנו את ההתנהלות שלכם.

הכסף לא אמור להיות המכשול ללמידה שלנו, אנחנו צריכים למצוא את הדרך הנכונה איך להתנהל כלכלית. לדוגמא, אני מרוויחה 5000 ש"ח בחודש ואני רוצה לקחת קורס ב-50,000 ש"ח לא צריך ישר לוותר אלא ללמוד ולחקור – אולי יש מקום אחר שהוא זול יותר? אולי יש למידה באופן אחר שהיא זולה יותר? לא לוותר מצד אחד, ולא ישר להגיד כן מצד שני, אלא ללמוד ולחקור אופציות נוספות. אני מאוד מאמינה שאפשר להיעזר באנשים שמבינים בתחום, כדאי מאוד להקשיב להם, ללמוד מהם ולתת להם להדריך אתכם, כדי לעבור את התהליך הקשה והמאתגר הזה.

תתחברו לאנשים שחיים את התחום שלהם, מתעסקים בזה ביום יום, כאלה עם ניסיון רב שלא מפחדים מאתגרים. לא לפחד להשקיע את הכסף באנשים הללו - אולי בהתחלה זה נראה מפחיד ושאין לנו כסף לזה, אך בסוף התהליך - התובנות שאנחנו מקבלים וההתנהלות הנכונה שלנו שווה הכל. זה לעבור עם אדם מנוסה תהליך של חוויה חיובית בדרך ליעד, בדרך להתנהלות נכונה יותר. חשוב להתמסר לתהליך – אם החלטתם שאתם בדרך לשינוי – תתמסרו, תעשו תיאום ציפיות, תכבדו את העבר אך תתנו את כל כולכם למען עתיד טוב יותר.

זהו, שוב פעם מאחלת לכולם שנה חדשה טובה ובריאה, תהנו מהדרך, זה הכי חשוב.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page